Uwaga! Zanim wejdziesz do wody – sprawdź to!

Tytuł dobry co? Chwytliwy jak na One…. no… takim portalu internetowym… Ale dzisiaj temat ważny więc zapraszam do czytania.

i słowo klucz homeostaza! Nie … spoko to nie żadna choroba 😉

Często ludzie mówią mi „a pan to prowadzi te zajęcia tak, że jest wesoło”. Bo lubię! Ale to, że lubię i taki mam styl to jedna sprawa. Druga to ta o wiele ważniejsza… Wszystkim nam zależy na zdrowiu.  Na urodzinach, imieninach i świętach życzymy sobie przede wszystkim zdrowia… Tylko, że można mieć piękną wysportowaną sylwetkę i nie być zdrowym… Już opowiadam. Na studiach wpajano nam, że o zdrowym organizmie mówimy wówczas gdy zdrowe jest ciało i zdrowa dusza. Wówczas mówimy, że w organizmie panuje homeostaza (równowaga).

[AdSense-A]

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia powinny więc dawać poza prozdrowotnym aspektem fizycznym, również dodatni aspekt psychiczny. Powinny koić duszę! Wtedy na organizm działamy kompleksowo. Kiedyś przy okazji rutynowych badań natrafiłem na szpitalny basen, w którym odbywała się „rehabilitacja”. Jaka to rehabilitacja skoro wszyscy stali w wodzie ze spuszczonymi głowami, zatroskanymi minami i starali się naśladować ćwiczenia prezentowane przez prowadzącego. Atmosfera była raczej grobowa… Jak w takich warunkach mówić o zdrowiu? O homeostazie? Klepanie dla klepania. Bardzo tego nie lubię. Ćwiczenia, które prowadzę czy to pływanie czy aqua aerobik muszą mieć sens. A sens jest wówczas gdy ludzie wychodzą z wody zmęczeni, bo ćwiczyli fizyczne, ale też uśmiechnięci i zrelaksowani bo „pan to taki zabawny jest”.

Warto o tym mówić! O zdrowiu mówimy wówczas gdy jest zdrowe ciało i zdrowa dusza. A doskonale wiemy, że silna i zdrowa psychika potrafi czynić zdrowotne cuda! Ile to razy słyszę, że „patrz, facet z tego wyszedł a już wszyscy myśleli, że będzie po nim – no tak, ale wiesz… on ma silną psychikę…”

Już Was dłużej nie męczę!

pozdrawiam jak co tydzień i do zobaczenia w następny piątek!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *