Panie doktorze, pan da mi ten skalpel! :O

Tak to mniej więcej wygląda kiedy przychodzi kursant na naukę pływania  i zamiast wykonywać zalecane przez nas ćwiczenia chce wziąć sprawy w swoje ręce…

doktor

Przychodząc na naukę pływania musisz niestety podporządkować się instruktorowi! Aby nauka ta miała jakikolwiek sens, ćwiczenia wykonywać trzeba zgodnie z metodyk, czyli w odpowiedniej kolejności!

Czasami zdarza się tak, że dorosły kursant przychodzi na basen i chciałby, aby naukę rozpocząć od żabki…  „Łoł a potrafi pan coś w wodzie?” – NIE…

I mamy lekki problemik… Nie jesteś w stanie popłynąć stylem klasycznym nie posiadając umiejętności oddychania (wdech nad wodą – wydech do wody).  Często wtedy pada stwierdzenie ” a nie możemy się nauczyć tak z głową u góry?” No nie możemy bo nie ma metodologii nauczania pływania stylem klasycznym z głową „u góry”. Przynajmniej ja takiej nie znam!

Chciałem zahaczyć tym przykładem metodykę nauczania pływania! Co to dla Ciebie oznacza? A n o to, że jeśli chcesz się nauczyć pływać porządnie tak jak należy i od początku do końca to musisz przygotować się na następujący rozkład jazdy!

Najpierw ćwiczenia oswajające z wodą! Nie jesteś w stanie przejść do ruchów lokomocyjnych jeśli nie będziesz umiał położyć się na wodzie a dalsze zdobywanie umiejętności pływackich będzie niemożliwe bez „oddychania”. Trudno Ci też będzie się skupić na robocie, jeśli zamiast o wykonywaniu ćwiczeń, myśleć będziesz „o Boże! Kto spłaci mój kredyt kiedy się utopię” 😉

Już się oswoiłeś. Jednym zajęło to więcej czasu innym mniej, ale idziemy dalej!  Teraz grzbiet. Na plecach nie trzeba umieć „oddychać” i chować głowy do wody! Pływanie na plecach jest też dobrą opcją dla osób, które chcą zadbać o swój kręgosłup i zlikwidować bóle pleców! W międzyczasie ćwiczymy oddech oraz pracę nóg!

Kolejnym stylem, który rozpoczynamy to w zależności od predyspozycji dorosłych kursantów kraul lub żaba. Dorosłym dajemy wybór – dzieci muszą dostosować się do naszych założeń taktycznych 😉 Czyli bezwzględnie drugi styl to kraul, bo żabka jest po prostu zbyt trudna! I nie ma tutaj nad czym zbyt wiele dyskutować 😉

Czwarty w kolejności styl to delfin! Jest on dość prosty jednak wymaga  dużej siły oraz dobrej kondycji fizycznej.

Na koniec powinny być pozostawione skoki do wody i nawroty. My jednak już po drodze małymi krokami wprawiamy dzieciaki do ich wykonywania czyli poślizgi na plecach, przewroty w przód wykonywane w wodzie itp.

Oczywiście to co Ci tutaj przedstawiłem to baaaaardzo duży skrót! Mógłbym opisać wszystko po kolei jednak post miałby długość średniej grubości książki i mało kto by go zapewne przeczytał! Chciałem tylko zwrócić Waszą uwagę na to jak ważna jest kolejność wykonywanych ćwiczeń! Wszystkim nam przecież zależy, aby nauka pływania szła do przodu tak szybko jak to tylko możliwe! Postępowanie bez zachowania tej kolejności jest nierozsądne gdyż jest to tylko strata czasu i pieniędzy a konsekwencją tego będzie zniechęcenie i odwieszenie czepka na przysłowiowy kołek!

Ze sportowym pozdrowieniem

www.oPLYWANIUblog.pl

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *